Wszyscy uczestnicy jazd oraz osoby postronne zobowiązane są do dokładnego zapoznania się z poniższymi zasadami oraz do ich przestrzegania. W stajni Kraina Natury stawiamy przede wszystkich na bezpieczeństwo naszych podopiecznych i klientów, dlatego też przed wejściem na teren obiektu należy zapoznać się z postanowieniami Regulaminu.
I.
DEFINICJE
1.
Używanym poniżej sfomułowaniom nadaje się następujące brzmienie:
1) stajnia – należy przez to rozumieć zespół budynków gospodarczych, w których znajdują się wydzielone boksy dla koni wraz z korytarzem.
2) obiekt – należy przez to rozumieć cały teren nieruchomości wraz z budynkami oraz infrastrukturą, mieszczącymi się przy Al. Krakowskiej 37
w Sękocinie Nowym, 05-090 Raszyn, otoczony ogrodzeniem;
3) sprzęt jeździecki – należy przez to rozumieć wszelkie pomoce jeździeckie, umożliwiające zarówno przygotowanie konia do jazdy, jak i jazdę konną, w szczególności: siodło, ogłowie, kantary, wędzidła, podkładki, czapraki, uwiązy, kamizelki ochronne, kaski, popręgi, itd.;
4) użytkownicy – należy przez to rozumie wszystkie osoby przebywające na terenie obiektu;
5) uczestnik – osoba biorąca udział w zajęciach jeździeckich lub w jeździe terenowej.
II. POSTANOWIENIA OGÓLNE
1. Wszystkie osoby przebywające na terenie obiektu zobowiązane są do przestrzegania niniejszego Regulaminu, przepisów BHP i PPOŻ oraz do stosowania się do uwag właściciela, instruktorów i pracowników obsługi.
2. W stajni wymaga się zachowania ciszy i spokoju. Należy zawsze słuchać zaleceń instruktorów oraz właścicieli stajni.
3. Użytkownicy są zobowiązani do dbania o sprzęt jeździecki, odkładanie go na miejsce oraz niepozostawianie go na ziemi, w szczególności na ziemi w boksach oraz padokach.
4. Niedopuszczalne jest wypuszczanie koni poza teren stajni i obiektu oraz samodzielne dysponowanie końmi.
5. Nie wolno biegać, krzyczeć i wykonywać gwałtownych ruchów, gdyż każde tego typu zachowanie naraża na niebezpieczeństwo osoby obecne na terenie stajni oraz obiektu.
6. Na terenie obiektu rodzice powinni pilnować dzieci, aby nie biegały i nie krzyczały na terenie ujeżdżalni, w pobliżu lonżownika, padoku i stajni. Stwarza to ryzyko spłoszenia się konia i narażenia zdrowia oraz życia użytkowników.
7. Zakazane jest palenie tytoniu i używania otwartego ognia we wszystkich pomieszczeniach zamkniętych na terenie całego obiektu.
8. Na terenie obiektu obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania alkoholu oraz innych środków odurzających, uczestniczenia w zajęciach będąc pod wpływem ww. substancji, a także przebywania na terenie obiektu pod ich wpływem.
9. Przebywanie na terenie stajni oraz korzystanie z obiektu odbywa się w godzinach od 7.00 do 22.00. Ograniczenie nie dotyczy weterynarzy, kowali oraz sytuacji, w której zdrowie lub życie konia jest zagrożone.
10. W zajęciach jazdy konnej rekreacyjno-sportowej mogą uczestniczyć wyłącznie osoby, które nie mają przeciwwskazań lekarskich do uczestniczenia w takich zajęciach. Dotyczy to zarówno osób pełnoletnich, jak i niepełnoletnich.
11. Osoba, która przychodzi na pierwszą jazdę w Stajni Kraina Natury i nie posiada dokumentów potwierdzających umiejętności jeździeckie, zapisuje się na lonżę lub jazdę indywidualną. Podczas pierwszych zajęć instruktor ocenia umiejętności jeździeckie każdego uczestnika, dobiera dla niego konia i sugeruje rodzaj kolejnych zajęć jeździeckich.
12. Z zajęć jeździeckich korzystać mogą osoby pełnoletnie oraz osoby nieletnie od 6 roku życia, pod warunkiem złożenia oświadczenia, stanowiącego załącznik nr 1 do Regulaminu, podpisanego przez osobę uczestniczącą w zajęciach, a w przypadku osób nieletnich – przez opiekuna prawnego/rodzica.
13. Na zajęcia jeździeckie mogą umawiać się osoby nieprzekraczające wagi 80 kg.
14. Stajnia Kraina Natury zapewnia opiekę wyłącznie na czas trwania zajęć jeździeckich. Przywożenie dzieci wcześniej bądź pozostawianie ich po zajęciach jeździeckich odbywa się wyłącznie na ryzyko rodzica. Osoby przebywające na terenie obiektu, a niekorzystające z zajęć jeździeckich nie podlegają opiece instruktorów oraz właścicieli stajni.
15. Osoby niepełnoletnie mogą przebywać w stajni oraz na terenie obiektu tylko pod opieką osób dorosłych lub za ich wiedzą i pozwoleniem, za co opiekun prawny/rodzic bierze pełną odpowiedzialność.
16. Osoba, która decyduje się na uczestniczenie w zajęciach jeździeckich oświadcza, że jest świadoma, iż jazda konna jest zaliczana do grupy sportów podwyższonego ryzyka i wiążę się z możliwością odniesienia kontuzji, w tym z możliwością narażenia zdrowia lub życia. W związku z powyższym zalecane jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).
17. Zarówno w stajni, jak i na terenie obiektu można zbliżać się wyłącznie do wyznaczonych koni. Niedozwolone jest podchodzenie do innych koni oraz karmienia ich bez zgody instruktora lub właścicieli stajni.
18. Niedozwolone jest wchodzenie na padoki, do boksów, na lonżownik, ujeżdżalnię oraz halę bez pozwolenia instruktora.
19. Na terenie obiektu dozwolone jest wprowadzanie psów nieagresywnych na smyczy pod całkowitą opieką właściciela, chyba że instruktor pozwoli na poruszanie się psa bez smyczy. Właściciel psa powinien dopilnować, aby pies nie płoszył koni oraz nie załatwiał się na terenie budynku stajni, w szczególności w obszarze boksów i paszarni. W razie zaistnienia ww. sytuacji, właściciel psa jest zobowiązany do sprzątnięcia odchodów.
20. Właściciel stajni oraz koni dołożył wszelkich starań, aby zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa na terenie obiektu, jednak nie bierze odpowiedzialności za:
1) wypadki związane z nieprzestrzeganiem postanowień Regulaminu;
2) zdarzenia losowe powstałe podczas zajęć/jazd/terenów;
3) za rzeczy pozostawione na jej terenie lub bez opieki.
21. Samochody lub pojazdy zmotoryzowane należy parkować w miejscu do tego wyznaczonym.
22. W razie umyślnego okaleczenia lub oszpecenia konia, uszkodzenia sprzętu jeździeckiego, pomieszczenia bądź urządzeń stajni i obiektu, sprawca zdarzenia ponosi odpowiedzialność cywilną, ewentualnie również karną, za wyrządzone szkody zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
23. Stajnia Kraina Natury zastrzega sobie prawo do utrwalania i rozpowszechniania wizerunku Uczestników jazd poprzez wykonywanie zdjęć i nagrywanie filmów z zajęć i innych wydarzeń organizowanych na terenie Stajni oraz do ich ewentualnego wykorzystania, wyłącznie do celów autopromocyjnych (m.in. na portalu Facebook, Instagram, stronie internetowej albo ulotkach). Każda osoba przebywająca na terenie Stajni akceptuje powyższe uprawnienie Stajni Kraina Natury i wyraża na nie zgodę. Szczegółowe informacje w powyższych zakresie znajdują się w polityce prywatności dostępnej na stronie internetowej: www.krainanatury.pl.
III. ZAJĘCIA JEŹDZIECKIE
1. W zajęciach jeździeckich, mogą brać udział osoby od 6 roku życia, z zastrzeżeniem rozdz. II ust. 10 Regulaminu.
2. W celu zapewnienia przez Stajnię Kraina Natury maksymalnego poziomu bezpieczeństwa, należy przestrzegać następujących zasad:
1) należy mieć na uwadze, że zajęcia jeździeckie są dużym wysiłkiem zarówno fizycznym, jak i psychicznym, dlatego zalecane jest bycie wypoczętym przed rozpoczęciem zajęć;
2) niedopuszczalne jest podchodzenie do konia od tyłu, w szczególności bez uprzedniego zwrócenia na siebie jego uwagi głosem;
3) nie należy zatrzymywać się bez uzasadnienia blisko zadu konia;
4) zakazane jest stosowanie przemocy wobec koni oraz praktyk, które są szkodliwe dla zdrowia i życia konia;
5) prowadząc konia należy podążać obok konia, po jego lewej stronie trzymając wodze, uwiąż lub lonże przy pysku;
6) niedopuszczalne jest przejeżdżanie konno przez korytarz stajni;
7) nie wolno karmić konia z ręki bez zgody instruktora lub właściciela stajni;
8) przy wykonywaniu jakichkolwiek czynności pielęgnacyjnych, w tym przy podnoszeniu kończyn i myciu całego konia należy zawsze zachować szczególną ostrożność oraz wykonywać je w miejscu wyznaczonych przez instruktora lub właścicieli stajni;
9) osoby niepełnoletnie podczas wykonywania czynności przy koniach, zarówno w stajni jak i na terenie obiektu, zobowiązane są do noszenia ochronnego nakrycia głowy, tj. kasku jeździeckiego;
10) niedopuszczalne jest pozostawianie osiodłanego konia w boksie lub poza nim bez opieki;
11) niedopuszczalne jest samodzielne przycinanie grzywy, ogona, włosów na pęcinach, wibrysów i innych elementów ciała konia;
12) należy pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania zarówno do koni, jak i samego siebie;
13) nie należy dotykać taśm ogrodzeniowych, ponieważ są one pod napięciem elektrycznym.
3. Uczestnik zajęć jeździeckich powinien posiadać w trakcie zajęć strój zgodny z wymogami bezpieczeństwa, mianowicie:
1) kask z atestem i z 3-punktowym zapięciem;
2) zabudowane buty sięgające za kostkę z gładką podeszwą i obcasem, bez protektora;
3) spodnie długie, bezszwowe zwężane ku dołowi, najlepiej miękkie i nieśliskie (np. getry czy bryczesy);
4) rękawiczki (nie są obowiązkowe, ale zalecane).
4. Jeśli uczestnik zajęć nie posiada swojego kasku, w szczególności jeśli są to pierwsze zajęcia jeździeckie, może pożyczyć go od Stajni Kraina Natury nieodpłatnie. Instruktor może pomóc w doborze odpowiedniego rozmiaru.
5. Zalecane jest używanie kamizelki ochronnej w trakcie zajęć jeździeckich. W przypadku dzieci oraz młodzieży kamizelka ochronna jest obowiązkowa. Kamizelka ochronna może być wypożyczona od Stajni Kraina Natury nieodpłatnie.
6. Osoba, która nie posiada odpowiedniego stroju, o którym mowa w ust. 3, nie będzie mogła uczestniczyć w zajęciach jeździeckich, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5.
7. Zalecane jest pozostawienie telefonu oraz biżuterii w domu, gdyż może ona okaleczyć zarówno uczestnika zajęć, jak i konia. Ze względów bezpieczeństwa należy związywać długie włosy przed zajęciami jeździeckimi.
8. Rezerwacja terminów zajęć jeździeckich jest możliwa bezpośrednio u instruktora, telefonicznie oraz mailowo na adres: stajniasekocin2022@gmail.com.
9. Uczestnik zobowiązany jest do punktualnego stawienia się na zajęcia jeździeckie. Wskazana przez instruktora godzina, na którą ma przybyć jeździec jest godziną rozpoczęcia lekcji. Na zajęcia należy przybyć 15-30 min wcześniej by przygotować konia. Jeśli koń jest już przygotowany do jazdy, wówczas lekcja rozpoczyna się od zaplanowanej godziny.
10. Odwoływanie zajęć jeździeckich jest możliwe tylko na 24 godziny przed rozpoczęciem zajęć. Zajęcia odwołane poniżej 24 godzin od planowanych zajęć jeździeckich traktuje się jako odbyte i powinny być one opłacone.
11. W przypadku spóźnienia się uczestnika, uiszcza on opłatę za całość zaplanowanej jazdy niezależnie od tego, jak długo trwały zajęcia jeździeckie. Spóźnienie się powyżej 20 minut może skutkować odmową przeprowadzenia zajęć przez instruktora.
12. Instruktor odpowiada i decyduje o sposobie oraz poziomie szkolenia uczestnika.
13. Zajęcia jeździeckie odbywają się w zależności od pogody i stopnia zaawansowania uczestników na lonżowniku, ujeżdżalni, hali lub w terenie.
14. Stajnia Kraina Natury zastrzega sobie prawo do odwołania zajęć jeździeckich lub ich przerwania z uwagi na nieprzewidziane okoliczności, np. warunki pogodowe.
15. W czasie jazdy uczestnik jest zobowiązany do wykonywania wszystkich poleceń i wskazówek instruktora, jak również osób opiekujących się końmi.
16. Przewidywany czas na przygotowanie konia to ok. 30 minut, w trakcie których należy:
1) sprowadzić konia z padoku (w przypadku osób powyżej 16 roku);
2) dokonać czynności pielęgnacyjnych poprzez usunięcie wszelkich zabłoceni, kurzu z sierści, grzywy i ogona, wyczyścić kopyta;
3) założyć ogłowie oraz osiodłać.
17. Zabrania się przypinania uwiązu do wędzidła lub innej części ogłowia. Uwiąz zawsze należy przypinać do kantara.
18. Nieletnim, w szczególności dzieciom i początkującym uczestnikom w trakcie przygotowania konia towarzyszy i pomaga instruktor lub pomocnik instruktora.
19. Po zakończeniu zajęć jeździeckich, o ile innych uczestnik nie przejmuje konia, uczestnik zobowiązany jest po uzgodnieniu z instruktorem odpowiednio odstawić konia do boksu, rozsiodłać, wyczyścić w razie potrzeby, wyczyścić sprzęt jeździecki oraz odnieść go do siodlarni.
20. Uczestnik zajęć jest zobowiązany do pokrycia wszelkich szkód powstałych w wyniku jego zawinionego zachowania lub zaniechania dokonania obowiązkowych zabiegów pielęgnacyjnych po jeździe
21. Dopuszczalna jest obecność rodziców, opiekunów lub innych osób trzecich w trakcie zajęć jeździeckich w miejscach dla nich przeznaczonych. W razie nieprawidłowego zachowania, w szczególności takiego, które mogłoby spłoszyć konia lub stworzyć sytuację narażającą na utratę zdrowia lub życia użytkowników, instruktor lub właściciel stajni ma prawo wyprosić ww. osoby z terenu obiektu.
22. Zabrania się wchodzenia osób, o których mowa w ust. 21, na lonżownik, ujeżdżalnię lub halę krytą podczas trwania zajęć.
23. Rodzic/opiekun prawny nieletniego zobowiązany jest do przekazania instruktorowi informacji na temat potencjalnych ograniczeń psycho-fizycznych mogących mieć wpływ na przebieg zajęć jeździeckich.
24. W razie niesubordynacji uczestnika podczas zajęć jeździeckich, notorycznego przeszkadzania, nieuwagi, krzywdzenia konia (kopanie, szarpanie za pysk, bicie, krzyk, itp.), niestosowania się do powszechnych zasad jazdy konnej na ujeżdżalni, lonżowniku, hali oraz w terenie instruktor ma prawo odmówić zorganizowania zajęć lub natychmiast przerwać zajęcia. Uczestnik wnosi wtedy pełną opłatę za zajęcia.
25. Należy zgłaszać niezrozumienie polecenia instruktora, czy z jakichś powodów niemożność jego wykonania.
IV. ZAJĘCIA NA UJEŻDŻALNI I HALI
1. Użytkowanie ujeżdżalni i hali może odbywać się w godzinach od 8.00 do 21.00.
2. Przed wejściem na halę należy głośno krzyknąć „Uwaga” i czekać na odpowiedź, czy można wejść.
3. Dosiadanie, zsiadanie z koni i podciąganie popręgu muszą odbywać się na linii środkowej.
4. Przy jeździe w różnych kierunkach, uczestnicy zajęć wymijają się zawsze po lewej ręce (ruch prawostronny).
5. Pierwszeństwo mają:
1) uczestnicy jadący na lewą rękę;
2) uczestnicy jadący wyższym chodem;
3) uczestnicy na pierwszym śladzie przed jeźdźcami wykonującymi figury
4) uczestnicy jadący po liniach prostych przed jeźdźcami jadącymi po łukach (wężyk, serpentyna, koło itp.).
6. Szczególną uwagę należy zwrócić na początkujących uczestników, gdyż mogą oni niezbyt dokładnie znać obowiązujące zasady poruszania się na hali/ujeżdżalni lub mogą mieć kłopoty z opanowaniem konia.
7. Wyprzedzanie na długiej ścianie jest zabronione. Należy wcześniej wykonać zakręt i wjechać w wolne miejsce na obwodzie ujeżdżalni.
8. Jeżeli na hali/ujeżdżalni znajduje się więcej niż jeden koń, przejście do stępa i zatrzymanie na pierwszym śladzie są zabronione.
9. Konie stępujące muszą znajdować się na drugim śladzie. Zabronione jest stępowanie parami obok siebie.
10. Jeśli na hali/ujeżdżalni znajdują się inne konie, używanie głosu jako pomocy powinno być ograniczone.
11. Należy szanować przeszkody na hali i ujeżdżalni:
1) nie pozostawiać drągów po treningu na ziemi, należy zawsze sprzątać przeszkody i drągi po sobie, odnosić je na stojaki,
2) w przypadku zniszczenia przeszkody (połamanie drąga, stojaka i in.) zobowiązuje się daną osobę do poinformowania o tym właściciela stajni.
12. W przypadku skakania przeszkód uczestnikom niepełnoletnim zabrania się jazdy bez obecności instruktora.
13. Każdy uczestnik zobowiązany jest do sprzątania nieczystości po swoim koniu. W tym celu na hali znajduje się specjalna szufelka oraz w narożniku pojemnik na nieczystości.
14. Nakazuje się przerwać wszelkie ćwiczenia, jeśli na ujeżdżalni znajduje się koń bez jeźdźca. Ćwiczenia mogą być wznowione, gdy koń zostanie złapany.
V. JAZDY W TERENIE
1. W jazdach terenowych mogą brać udział uczestnicy, którzy w ocenie instruktora posiadają wystarczający poziom umiejętności jeździeckich.
2. Przed pierwszym wyjazdem w teren, uczestnik zobowiązany jest do podpisania oświadczenia, który stanowi załącznik nr 2 do Regulaminu.
3. Podczas wyjazdu w teren uczestnicy zajęć jadą w chodzie wskazanym przez instruktora. Ustalana jest kolejność, w jakiej konie będą poruszały się podczas trwania całej przejażdżki.
4. Uczestników obowiązuje zakaz wyprzedzania innych uczestników, w szczególności instruktora.
5. Gdy nastąpi upadek któregokolwiek z uczestników, wszyscy pozostali uczestnicy zatrzymują swoje konie i stosują się ściśle do poleceń instruktora.
6. Obok pieszych, rowerzystów i dzieci należy przejeżdżać tylko stępem.
7. Podczas wjazdu pod wzniesienie należy odciążyć grzbiet konia, pochylając tułów do przodu i pozostawiając koniowi niezbędną swobodę głowy i szyi.
8. Podczas zjazdów ze wzniesienia należy zachować dosiad obciążający.
9. W razie jakichkolwiek problemów zarówno uczestnika, jak i konia, należy ten fakt niezwłocznie zgłosić instruktorowi prowadzącemu jazdę w terenie.
Załączniki:
Oświadczenie o wyrażeniu zgody na udział w zajęciach jazdy konnej,
Oświadczenie o wyrażeniu zgody na wyjazdy terenowe.